Kitap Okumanın Faydaları

Medeniyet bilgi ile kendini sürekli olarak ileriye taşımıştır. Yüzyıllardır bilginin taşıyıcısı hiç şüphesiz kitaptır. Kitaplar birçok bilgiyi içinde barındırmaktadır. Kitap okuyan toplumlar kendini hiç durmadan geliştirmiş ve günümüzde de gelişmiş medeniyetler arasında yerini almıştır. Kitap okumanın faydaları yalnızca toplumsal değildir. Kitap okumanın kişisel açıdan da birçok faydası bulunmaktadır. Kitap okumanın kişisel faydalarını ele aldığımızda gerçekten şaşırtıcı sonuçlar elde edebiliriz.

Kitap okumak stresi azaltmaktadır. Yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere kitap okumayan kişi, kitap okuyan kişiye göre daha stresli hayat sürmektedir. Kitap okuyan kişilerin stres oranında azalma görülmektedir. Bunun yanında kitap okurken kişi hayal dünyasına daldığı için kitap okumak kişiyi oldukça mutlu edecektir. Yazarın vermeye çalıştığı duyguyu yakalayan kişiler oldukça mutlu olacaktır.

Kitap okumak kelime daracığını arttırmaktadır. Kitap okuyan kişilerin çok daha akıcı ana dilini konuştuğu görülmektedir. Ayrıca dil öğrenmeye başlayan kişiler konuşmasını ve ağzından çıkan sesleri kitap okuyarak kolay bir şekilde düzeltebilir. Kitap okumanın bir diğer faydası ise hiç görmediğimiz yerleri bize göstermesidir. Kitaplar hayal bile edemeyeceğimiz mekanları bizlere gösterir. Onları zihin dünyamızda yaratarak bizlere apayrı bir yaşam sunarlar. Ayrıca kitap okuyan kişiler, okumayan kişilere oranla çok daha naziktir. Bazı istisnalar olsa bile, kitap okuyan kişilerin suç işleme oranı oldukça düşüktür. Kitap okuyan toplumlarda suç işlenmesi nadir denilebilecek seviyededir.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir