GÖZ HASTALIKLARI

Gelişen ve teknolojiyle iç içe olan yaşamımız neticesinde bilgisayarlarla ve ekranlarla olan iletişimimiz de arttı ve bunun neticesinde göz hastalıklarımız da doğal olarak artış gösterdi.

Göz hastalıkları sağlığımızı kısa vadede tehdit etmezken uzun vadede körlüğe kadar gidebilecek veya ameliyatsız düzelemeyecek duruma getirecek kadar önemlidir. Özellikle gözlerin devamlı sabit bir noktaya bakması ve ekranların yaydığı ışınların göz damarlarını ve kaslarını zamanla yıprattığı ispatlanmıştır. Gözleri kısarak bakma, odaklanma sıkıntısı yaşama, yanma, batma, göz çevresinde ağrı, kaşıntı ve sulanma, göz kapaklarında iltihap ve kepeklenme, göz kuruluğu ve baş ağrısı bu yıpranmalardan bazılarıdır.

Birkaç göz hastalığındanbahsedecek olursak:

Hipermetrop; gözlerin yakını net görememe durumudur.

Miyop: gözlerin uzağı net görememesidir.

Astigmat; gözlerin netliğinin bulanık olması ve zamanla yan yana olan nesne veya yazıların birbiri içine girmiş gibi görünmesi durumudur. Burada kornea yuvarlak değil ovaldir.

Göz tembelliği; özellikle çocuklarda görülür ve çocukluk döneminde fark edilirse tedavisi vardır. İki gözden birisinin diğerine göre daha az işlevsel olma durumudur.

Göz tansiyonu; glokom olarak bilinir ve çok çok ilerledikten sonra fark edilir. göz içi sıvısı ile alakalı bur durumdur ve belirtileri fark edildiği anda göz doktoru ile iletişim kurulmalıdır.

Göz alerjisi; özellikle güneşe ve polenlere alerjisi olanların gözlerinde yanma ve batma şikayeti ile karışımıza çıkar. Göz doktorunun vereceği damlalar ile geçici çözümler bulunabilir ancak mutlaka bir uzmanla iletişim kurulmalıdır.

 

 

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir