HAVALE- KONVÜLSİYON

Sağlığımızı tehdit eden ve özellikle bebeklerde ve çocuklarda daha sık görülen havale durumu tıp dilinde konvülsiyon olarak bilinir. Beyindeki elektriksel aktivitedeki anormallikten kaynaklanan istemsizce kasılma, şuur kaybı, nefes alamama ve çırpınma durumudur.

Konvülsiyon genellikle 10 saniye ile 2 dakika adasında sürer. Ancak hastanın kendine gelmesi 10 dakikayı bulabilir ve tepki vermesi yarım saate kadar uzayabilir. Havale süresi iki dakikayı geçerse beyinde kalıcı hasar bırakma olasılığı yükselir.

Konvülsiyonun ateş dışında kesin şu sebeptendir gibi bir tanısı olmamakla birlikte şu sebeplere dayandırılabilir; özellikle bebeklerde ateş, epilepsi, aşırı alkol alımı, beyin hastalıkları, kalp hastalıkları, başa alınan bir darbe, kan şekerinin aniden düşmesi veya yükselmesi, menenjit, zehirlenme, hamilelikte aksi bir durum, yüksek tansiyon, ilaçların etkileri.

Konvülsiyon belirtileri ise şunlardır; yere düşme ve kaskatı kesilme, gözün sabitlenmesi ve tepkisiz kalması, ağızdan sayla gelmesi veya dişlerin kilitlenmesi, çırpınma, bağırsak kontrolünü kaybetme, solunum durması ve vücutta belli aralıklarla titreme.

Konvülsiyon anında yapılması gerekenler; kişinin ağzı kilitlenmişse kesinlikle açmaya çalışılmaz ve kişinin etrafı boşaltılarak rahat nefes alması sağlanır. Kafasının altına yastık konulabilir. Yan yatırılır ve özellikle kusma durumu varsa yutmasına engel olunur çünkü bu durum nefes alışverişine engel olur. 112 aranarak yardım istenir. Bu arada ambulans gelene kadar kişinin üzerindeki dar kıyafetler ve sıkan giysiler üzerinden çıkartılır.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir