SAĞLIKLI BESLENME ve OBEZİTE

Son dönemlerin en çok değinilen sorunlarından biri olan sağlıklı beslenme ve obezite konusu birçok akademik çalışmaya konu olmuş ve sık sık gündeme gelmiştir. Buna rağmen sağlıklı beslenme ve obezite konusunda bilinçsizce tavırlarımız nedeni ile belki de tedavisi olmayan bir hastalığa doğru yol almaşa başlıyoruz. Peki nedir bu obezite nedeni:

Öncelikle obezitenin en büyük sebebi dengesiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları ve fazla yemektir. Yetersiz aktiviteler ve devamlı pasif halde durmak obezitenin başlıca nedenleri arasında sayılabilir. Yanlış diyet uygulamaları, genetik özellikler, az öğün yapıp çok yemek ve ara öğün yapmamak, yeteri kadar su içmemek, yaş ve eğitim durumu hatta psikolojik etmenler bile obeziteye sebep olabilmektedir.

Sağlıklı beslenme ve obeziteyle başa çıkmak için öncelikle beslenme alışkanlığınızı değiştirmeli ve hayatınıza aktivite eklemelisiniz. Tabii ki sadece bunlar yeterli gelmeyecek olup öncelikle beden kitle indeksinizin ölçümünü yaptırmalısınız. Eğer bu beden kitle oranı 30 üzerinde çıkarsa maalesef obez grubuna girmişsiniz demektir ve diyetisyen yardımı almanız gerekebilir. Eğer önlem almazsanız bu karaciğer yağlanmasından romatizmaya kadar birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu oranı düşürmek için doktorunuzun verdiği diyetle yaşamayı öğrenmeli ve günde 3 ana 3 ara öğün yapmalısınız. Bundan önce de mutlaka insülin direnci ve kan şekeri durumunuza, dahiliye servisinden de kan ve idrar tahlili yaptırmanıza ve hormonlarınıza baktırmanızda fayda var.

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir