BU EKONOMİSTLERİN HİÇ YATACAK YERİ YOK

İktisadi modeller bireylerin rasyonel kararlar aldığını var sayarlar. Halbuki ekonomik kararları mantığından çok duyguları ile hareket eden insanlar alır. Psikoloji ile iktisadın kesiştiği davranışsal iktisat burada devreye girer. Davranışsal iktisat her daim piyasayı haklı çıkarır. Makbul iktisatçı dün yaptığı tahminlerin bugün neden yanlış çıktığını en iyi kıvırandır. Beklentilerden kötü veri gelir piyasa yukarı döner en kötü  geride kaldı , veri iyi gelir piyasa aşağı döner beklentiler gerçekleşti.Her daim haklıdır. Cümlenin sonunu e bilir, a bilir ile bitirir ki, yatırım tavsiyesi   terse de dönse  her daim haklıdır. Zaten başka türlü her an  Kurtlar Vadisi Pusu senaryosunu   aratmayan gelişmeler silsilesi nedeni ile güzelim memleketimde bu işi  yapmak pek de akıl işi değil. Bu sebepten  bizdeki yatırımcı profilinde de  yatırım  vadesi  genel olarak, sabah alıyım akşam satayım, belki bir gün felek bana da güler yada  eldeki bir kuş , daha kuştur, daldaki iki baykuştan  modunda. Haksiz da sayılmazlar. Hükümetlerin öngörülemeyen politikaları yüzünden beklentiler hep başka bahara kalıyor. Kripto paralar, robot yatırımlar, sanal alemler  insanoğlunu ele geçiriyor, gittikçe yalnızlaştırıyor ve değersizleştiriyor. Artık bu dünyadan fayda yok öteki de şüpheli,  ama bir ihtimal daha var şarkısı dillerde.

Duygusal varlıklarız, ister istemez yatırım  kararlarımızı alırken de  duygusal davranıyoruz.  Yapmayın…Hayat da  en pahalı şey tecrübedir. Ben  yatırım uzmanı olarak işe başladım, senelerce batırım uzmanı olarak anıldım. Ta ki zararda stop loss, ve iz süren  karda stop loss keşfedinceye kadar…Bir eğitime  katıldım hayatım değişti. Ali Perşembe  üstadıma  buradan teşekkürlerimi iletiyorum…Hayatın her alanında uygulayabilirsiniz. Bir çok sıkıntınızdan kurtulacağınızı garanti ederim.Tecrübe ile garantilidir.

Yatırım kararı alırken para ,emtia, faiz, hisse senedi  hiç farketmez. Yatırım en başında stop loss (zarar kes noktası) belirlemelisiniz. Bu konuda hiç taviz vermemelisiniz, uzun vadeli yatırımcı olmaya adaysınız  ve alternatif yatırım fırsatlarını da kaçırırsınız. Keşkeleriniz hiç bitmez. Aslında bunu hayatımıza da uygulayabilsek keşke. İnsanoğlunun ruhsal sıkıntılarının en büyük  kaynağı , anlamsız insanlar ile anlamlı ilişkiler kurma çabası…  Stop loss koymak lazım en başında. ..

Temel ile Dursun kumarhaneye gitmişler. İlk başlarda  çok iyi kazanıyorlarmış. Sonra işler ters dönmeye başlamış, çok  kaybetmeye başlamışlar. İkisi de sadece donla kalmış, Temel Dursun’a dönmüş: ”Ula Temel senin bu huyuna bayılıyorum” demiş.”Hangi huyuma bayılıyorsun uşağım” demiş Temel . ”Nerede duracağını iyi piliyorsun. Ya donsuz kalsaydık’

 

İnsan parasını kaybedince fakir,

Özgürlüğünü kaybedince esir,

Aşkını kaybedince şair olurmuş…

Özdemir ASAF

 

Şair olur mu benden acep?

Sevgiyle kalın…

 

Gözde Altın

The following two tabs change content below.

Gözde Altun

Latest posts by Gözde Altun (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir