AZİZ ATATÜRK

AZİZ ATATÜRK…

Hayatının hiçbir döneminde ülkesini çıkmaz sokağa sokmayan Atatürk cumhuriyetle birlikte bütün yönleri laiklik ve üniter devlete çevirdi.

Doğal olarak dünyayı çok iyi takip eden Atatürk’ün özellikle demokrasi ve insan hakları konusunda ciddi incelemeler yaptığını biliyoruz. Adalet duygusunun kaybedilmesinin acı sonuçlarını imparatorluk döneminde net bir şekilde gördüğü için “mahkemelerin” kadıya yük olmaması konusunda ısrarlı ve bilinçli davranmıştır.

1214 İngiltere Manga Karta

1776 ABD İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

1789 Fransa ve yakın çağın başlaması. Bunların hepsine baktığımızda demokrasinin yerleşme çabaları olduğunu görürüz, adalette oturmuş demokrasilerin vazgeçilmezidir ve tektir.

Ülkemizin manzara-i umumisine baktığımızda demokrasiye geçiş süreci olarak belirlenen tarih 1946’dır. Hiçbir bedel ödemeden, emek sarf etmeden demokrasiye bir sözle geçtik, ama yine bir sözle 6 kez demokrasimize ara verdik.

Hala 1982 anayasasının önemli maddeleri değiştirilemiyorsa başka şeyleri konuşmanın da pek bir anlamı kalmıyor. Tekrar, tekrar söylüyoruz, yapılacak iş net bir şekilde bellidir. Çağdaş uygarlığın takip edileceği tek bir yol vardır. Atatürkçü düşünce. Gerisi nafile turları olur!

 

Abidin Aydoğdu

The following two tabs change content below.

Latest posts by Abidin Aydoğdu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir