AT GÖZLÜĞÜ İLE DEĞİL, ATIN GÖZLÜĞÜ İLE BAKMAK…

Ve kedinin,

Ve  köpeğin…

Kendi vücudunun bile sahibi değilken, insan denen varlık;   başka canlıların hayatları üzerinde nasıl bu kadar kolay söz sahibi olabiliyor? Kafamda deli sorular…

22 sene avukat olarak görev yaptığım Ankara’yı bırakıp hiç bilmediğim Rize/İkizdere’ ye gelişim.

Bir mucizenin başlangıcı..

Doğup büyüdüğüm ve 47 senemi geçirdiğim Ankara’ dan bir çırpıda beni ne koparmıştı? Neyi yaşamak için koşar adımlarla yılları, ailemi, alışkanlıklarımı bir çırpıda arkamda bırakıp bilinmezlere gidecektim.

Hiçbirşeyin tesadüf olmadığını biliyordum.

Kulağınızın duyacağı bir söz varsa, sözü söylen kişinin yaşadığı yere gitmek zorunlu idi..

Ben ne duyacaktım, ne görecektim ki hayat beni bir günde yaşadığım yerden  1.000 km lik bir mecraya atmıştı…

Beni ne bekliyordu çok kısa sürede anlayacaktım.

Bir yanım dağ bir yanım deli bir nehir, arabamın hiç görmediği yollardan kıvrıla kıvrıla küçük bir kasabaya vardım. Kalacak yerim yoktu, ne yapacağıma karar verinceye kadar öğretmenevine sığındım. Kısa sürede kapı önündeki  annesiz 10 küçük köpek yavrusunu farkettim. Onlar da benim gibi evsiz barksız, ne yapacaklarını bilmez halde koşuşturuyorlardı. Kasaba E-5 üzerinde olduğu için hızla geçen iş makinaları, kamyonlar hergün bir yavruyu eziyordu. Ölen üçüncü yavrudan sonra hiç tanımadığım Belediye Başkanının yanına gidip bana bir kafeslik alan verip veremeyeceğini sordum. Herşey o iki metrelik telle çevrilmiş alanla başladı. Yeni köpek yavruları için hergün, yeni yer arayışına girdim. Büyük kaya parçalarını dere yatağına yuvarlarken yeni kulübeler, yeni çitler, yeni köpeklerim için yer açılıyordu. Barınak büyüdükçe zamanla bunu mutfak yapımı izledi. Artık 55 köpeğim için nurtopu gibi bir barınağım olmuştu. Sıra buradaki canların bakımını düzenli olarak yapmaya gelmişti.

Tüm hayvanseverler bilir ki; barınaklarda dikkat edilmesi gereken kapalı alana koyduğunuz köpeklerin temizlik, yeme ve korunma ihtiyaçlarını hiç aksatmamanız gerektiğidir.. Zira barınaktaki canlar dışarda olsa güneşte veya yağmurda belki saçak altına sığınabilecekken, barınakta olduğu için   tamamen sizin insafınıza terkedilmiş durumdadırlar. Siz üstlerini kapatırsanız soğuktan/güneşten korunurlar, yoksa ölürler.  Ya da siz yemek verirseniz doyarlar. Başka alternatifleri yoktur, ne çöp ne artan yemekler.. Bu yüzdendir büyük ideallarle açılan çoğu barınak zamanla ölüm yuvasına dönüşüyor. Maharet iki çit çekip bir kulübe koymak olsa bunu herkes yapardı. Oysa herşey bundan sonra başlıyor.

Akşamları Noterliğimden   çıkıp, bir heves  barınağa geçiyordum. Ve o saatten sonra beni özleyen  canlara sarıldıkça hiç konuşmadan, birbirini anlamanın hazzını yaşıyorduk. Belki ufak bir inleme yada iç geçirmeyi  ‘iyi ki geldin’ gibi duyuyordum… Evet onlar benim çocuklarımdı ve Rize’ ye çocuklarımı bulmak için gelmiştim.

BERRAN ALTUNTECİM

 

The following two tabs change content below.

AT GÖZLÜĞÜ İLE DEĞİL, ATIN GÖZLÜĞÜ İLE BAKMAK…” için 4 yorum

 • 5 Mart 2018 tarihinde, saat 18:14
  Permalink

  Çok teşekkürler değerli desteğiniz için.

  Yanıtla
 • 3 Mayıs 2018 tarihinde, saat 20:46
  Permalink

  Saygıdeğer hanımefendi Sn Altıntecim, Sizi hiç görmeden elinizi sıkmadan o kadar tanımıştım ki inanın aynı binada çalışsaydık bu kadar tanıyamazdım sizi. Sizi bana İkizdere ye ve İkizderelilere bıraktığınız maddi vemanevi mirasınız tanıttı.
  Ve yine aynu güzellikleri bu köşelerde tüm insanlığa ulaştırdığınızı görünce başka bir mutlu hissettim kendimi… Azminiz ve kararlılığınızla hiç eksik olmayasınız bu toplumdan.
  Hep örnek olmaya devam edin ve böylesi güzel yazılarınızı bizde okumaya devam edelim.
  Tüm İkizdereliler adına da saygılar kere sevgilerle…

  Yanıtla
  • 19 Mayıs 2018 tarihinde, saat 00:51
   Permalink

   İbrahim bey,sizlerin ağzından bu güzel sözleri duymak negüzel. Hepimiz biliriz ki, güzel büyük projeler ekip işidir. Ben başlattım ama İkizdere halkı da barınağa sahip çıktı. Belediye başkanımız var gücü ile destek verdi. Belki büyük bütçe ile yapamadığını biz dar bütçemizle başardık. 4 yıldır yüzlerce yavru, hasta ve sakat köpeğe yuva oldu ikizdere köpek barınağı. Umarım uzun yıllar hep gururlar bahsederiz ve hep birlikte bu gururu taşırız.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir