6331 SAYILI KANUN DA İŞE YARAMADI!

6331 sayılı Kanun da işe yaramadı 2017’de 2006 işçiyi kaybettik

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre,

“TMMOB’ya bağlı meslek odaları, 3 Mart 1992 yılında 293 işçinin hayatını kaybettiği Kozlu’daki maden faciasının yıl dönümünde, iş kazalarına dikkat çekmek için Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin Alsancak semtinde bulunan lokalinde basın toplantısı düzenledi. TMMOB tarafından hazırlanan basın metni, Türkiye genelinde düzenlenen eş zamanlı basın toplantıları ile birlikte kamuoyuyla paylaşıldı. Açıklamayı yapan TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Göltaş, çalışma hayatında yaşanan ölümlerin, uzun zamandan beri sistematik bir hal aldığını ileri sürdü. Bu nedenle ölümlerin kamuoyu tarafından ‘kaza’ değil, ‘cinayet’ olarak adlandırıldığını söyleyen Cengiz Göltaş, bu cinayetin faillerinin kâr hırsını can güvenliğinin önünde tutanlar olduğunu ifade etti. Gerekli denetimleri yapmayan, sorumluları hak ettikleri biçimde cezalandırmayanların da iş cinayetlerinin müşterek failleri olduğunu belirten Cengiz Göltaş, geçen yıl Türkiye’de 2 bin 6 kişinin, iş kazalarında hayatını kaybettiğini kaydetti.”

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2013 yılında iş kazalarından ölenlerin sayısı 1700 idi. Kanun yürürlüğe girdikten sonra daha da arttır ve 2017 yılında 2006 işçi hayatını kaybetti.
Değişen ne oldu, işsağlığı ve güvenliği uzmanlarımız oldu ve işkazalarında işveren yerine bunlar yargılanmaya başladı hepsi bu.

Ali Tezel

The following two tabs change content below.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir