AYKUT IŞIKLAR: MÜYAP’A KAYYUM

Arif Sağ’ın  bunca zaman MÜYAP’ın başında kalması mucize. Eski CHP milletvekili, üstelik Alevi müzisyen olan Arif Sağ’ı görevinden almak için KAYYUM atandı.Böylece bölünme müzisyenlere dek uzamış oldu. Yerine atanan Yavuz Bingöl ise görevi kabul etmedi. Çünkü bu iş uzayacak gibi. AKP için 20 milyon Alevi vatandaşı çok önemli.

Türkiye  genelinde…tüm  üniversitelerde ,tüm spor federasyonlarında,hatta özerk olduğu söyleyen  Futbol  da buna dahil. TRT’nin tüm TV kanallarında, radyolarındaki her seviyedeki görevlisinde. Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Bale  Genel Müdürlüğü  gibi klasik sanatların  Genel Müdürlüğünde, Kızılay Genel Başkanlığından tutun, AKUT un yerine kurulan acil yardım derneğine

bütün Bakanlıklarda. Müsteşar dan sıradan bir işçisine dek her yerinde  AKP’nin  bir temsilcisinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Liyakat denilen çok önemli kavramın yıkıldığını da görüyoruz. Özetle her köşe AKP’liler tarafından tutulmuş durumda. Kimlerin, kim tarafından bu göreve getirildiğini de hepimiz biliyoruz. Türkiye Cumhuriyetinde her zaman siyasi iktidarların en büyük idealini AKP gerçekleştirdi. Eskiden TRT gibi bazı kurumlar böyle olurdu, şimdi her yer iktidarın arpalığı. Tabii böyle olunca toplum ikiye bölünüyor, barış ve huzur olmuyor. Sadece Suriye’de teröristlere karşı değil, ana vatanda da birbirimizle savaşır gibi yaşıyoruz. Futbol çok popüler spor kolu. Milyonlarca kişiyi peşinden koşturuyor. Şampiyonluk yarışı veren kulüplerimize şöyle tepeden bir fotoğrafla baktığınız zaman ülkemizin ne halde olduğunu açıkça görürsünüz.  Başakşehir, Kasımpaşa, Osmanlıspor, Gelecek yıl büyük olasılıkla aralarına Rizespor ve Ümraniyespor girecek.  Bu kulüpler sacede spor veya futbolu mu temsil ediyor. Yoksa bir zihniyeti mi? Sayıları özellikle giderek çoğalıyor. Bir zaman sonra kendi aralarında oynayacaklar. Aynen Sovyetler Birliği zamanı gibi. Moskova Dinamo, Spartak, Lokomotif gibi asker ve polis takımlarından başka kulüp mü vardı?

Her şeyin bölüşüldüğü bir Türkiye’de müzik eserlerinin yasal haklarını bir alevi bağlamacıya bırakırlar mı? Bırakmadılar tabii ki. Akla gelen her yolu deneyerek.? Tanıdığım en dürüst müzisyen Arif Sağ’ı kanser tedavisi gördüğü günlerde MESAM Başkanlığından yasa dışı yöntemle kapı dışarı ettiler. Bu ülkede 1970 yılından beri ‘Baba Orhan olarak anılan, milyonlarca  garibanın duygularını gıdıkladığı için yaşayan efsane olan Orhan Gencabay’ın bu olaydaki rolü ise sanırım tarihe yazıldı. Orhan’da aynen 40 yıllık arkadaşı Arif Sağ gibi ağır hasta. Kalp damarları ilaçla açık duruyor. Ritim bozukluğu var. Hangi saban pıhtının biri beyne giderken mi akciğere giderken mi donup kalacak. MESAM  belki iyi yönetilmiyordu, belki hataları çoktu. Ne olursa olsun medyanın önünde karşısına çıktığı kişi 40 yıllık müzisyen, üstelik kanser hastası arkadaşı idi. Şu günlere arkana Saray’ı alırsan her şeyi yaparsın. Müzik Eserleri Sahiplerinin hakkını koruyan derneğin yönetim kurulunu kayyum ile devirmek iş mi? Her hangi bir mahkemeden bu kararı almak, Gencebay’ a beste yapmaktan çok daha kolay.

Zaten Mart ayında genel kurul var. Eski CHP milletvekili,  bağlamanın ülkemizde kitabını yazacak kadar büyük ustası  Arif Sağ zaten evine çekilmek için gün sayıyordu. Olup bitenler şık mı oldu? İş CHP, AKP veya Sünni-Alevi yarışına dönmedi mi? Bak Kayyum’un atadığı Yavuz Bingöl görevi kabul etmedi. Akıllı adam işin hangi boyutlara ulaşacağını hissetti. Bu MESAM’ ın başkanlığından çok ötede bir yerde. Benim korkum, aslında çok iyi bir insan olan Gencebay’ın 50 yıllık emeğini yitirmesi. Tabii tercih kendisinin. Cenazesine ya emekçi müzisyen can yoldaşları gelir, ya da Saray’a sempatik görünmek için show yapan Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Acar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah gelir. Tabii kimin ne zaman gideceğini de sadece Allah bilir!…

 Aykut Işıklar

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir