BU CÜMLE BİR MUCİZE!

Oldum olası her akşam ana haber bültenini izlerim. Dün gece de haberleri izlerken Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Cumhurbaşkanımızın konuşmasını dinledim. Cumhurbaşkanımız son günlerde bir takım sahte din adamlarının cinsellik, kadın, çocuk istismarı ve şiddetine dayalı sözlerine farklı bir tepki gösterdi. Uzun zamandır Cumhurbaşkanımızın ağzından bu tip değerlendirmeyi beklerken Sayın Cumhurbaşkanı bombayı değil hidrojenini patlattı adete. Kurduğu cümle şu; “Bu yapı hala 14.-15. yüzyılda ki müslümanlıkta kalmış. Artık İslam’ı güncelleştirme zamanı geldi.” Şaşkınlık içerisindeydim. Tüm kalbimle söylüyorum ki oturduğum koltukta düşmekten son anda kurtuldum. Uzun müddet televizyonun ekranına baka kaldım.

Eğer Cumhurbaşkanının söylediği bu cümleyi biz kursaydık, yani sen, ben, o, OHAL’e (Olağan Üstü Hale) göre hakkımızda soruşturma açılır, tutuklanır, kodesi de boylardık.

Peki Sayın Cumhurbaşkanı bu cümleyi nasıl kurdu? Sebebi ister seçime yatırım olsun, ister olmasın, bu cümleyi Recep Tayyip Erdoğan’ın kurması fevkalade önemlidir. Geçmişte Tahrir Meydanında, hemen arkasından Saray Bosna’da laikliği savunan devrin başbakanı 2018 Türkiye’sinde dikkatleri bu konuya çekiyorsa bu fevkalade önemli bir olaydır.

1990-91 yıllarında Refah Partisi’nden hatırladığımız Sayın Cumhurbaşkanının sözleriyle şimdiki sözlerini karşılaştırmak Sayın Cumhurbaşkanının ’91 yılındaki düşüncesinden nerelere savrulduğunun açık ve sevindirici göstergesidir.

Eğer Sayın Cumhurbaşkanı vakit bulup da Lord Kinross’un Atatürk kitabını, Atatürk’ün Nutuk’unu okursa inanın ülkeye en büyük hizmeti yapmış olur. Eğer böyle bir şey yaparsa içimizdeki yüzeysel Atatürkçüler de Şam’a vali olurlar. Düşünmesi ve hayal etmesi bile çok güzel. Bir umut. Bekleyeceğiz…

Abidin Aydoğdu

The following two tabs change content below.

Latest posts by Abidin Aydoğdu (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir