”HALDUN TANER MÜZE EVİ” AÇILDI!

Türk edebiyatının büyük ustası Haldun Taner’in 103.doğum gününde (16 Mart) Kadıköy Belediyesi tarafından projelendirilen ‘’Haldun Taner Müze Evi’’ açıldı!

Edebiyatımıza sayısız öyküler, Türk Tiyatrosu’na dünya çapında yapıtlar kazandırmış olan Haldun Taner, Kadıköy belediyesinin gerçekleştirdiği bu proje ile nesilden nesile aydınlanma görevini devam ettirecek.

Müzede: Edebiyat çalışmaları, Öykü yazarlığı gibi atölyeler de olacak. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Haldun Taner’in Eşi Demet Taner’in ev sahipliği yaptığı açılışta sanatseverler ve sanatçılar ‘’Haldun Taner Müze Evi’’ ile tanıştılar.

Büyük ustanın eşi Demet Taner’in:  “Ne zaman yurtdışına gitsem sanatçı müzelerini gezerim. O ülkelerin sanatçılarına verdiği değer beni heyecanlandırır, gözlerim yaşarır. Gıptayla özenerek izlerdim.” diyen Taner, “Bugün bunları da düşündüğümde kendimi çok mutlu hissediyorum. Çünkü yıllardır arzu ettiğim bir şey gerçekleşti. Bunun için Sayın Aykurt Nuhoğlu Bey’e şükranlarımı sunuyorum. Doksanlardan beri hayata geçirilmeye planlanan bu ev, bir takım nedenlerle hayata geçirilmeden yarım kaldı. Bu benim içimde bir ukdeydi. Sayın Aykurt Beyefendi göreve geldikten sonra yaptığı icraatlarla bütün bu engelleri ortadan kaldırarak, üstesinden gelerek burayı tekrar bir müze olarak hayata geçirmemize büyük emek verdi. Bu güne gelen uzun bir yolun bütün taşlarını döşeyerek bize armağan etti.” Açıklaması katılımcıları duygulandırdı.

 Açılışta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konu ile ilgili mesajı okundu:

‘’ Düzenlediğiniz ”Haldun Taner Müze Evi” açılış törenine davetiniz için teşekkür ederim. Haldun Taner Türk edebiyatı ve tiyatrosu için yeri doldurulamayacak bir isimdir. Kabareyi ülkemize getirmiş ve Türk tiyatrosuna kattığı yeniliklerle bir dönemin öncüsü olmuştur.  Haldun Taner’i 103. Doğum yıldönümünde bir kez daha rahmetle anıyorum. Müze Evi’nin Kadıköy halkına hayırlı olmasını diliyor, katılan tüm konuklara sevgi ve saygılarımı iletiyorum.”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise:

“Haldun Taner’in Türk tiyatrosuna kattığı büyük emeği, yazarlığı ve eleştirmenliğinin getirdiği bütün bu birikimi geleceğe aktarmak bizim görevimiz. ”Haldun Taner Müze Evi” ile bunu yapıyoruz. Burada bir şeyi gördük ki hep beraber bir araya gelip bir şeyler yapmaya çalıştığımız zaman çok küçük şeylerden çok büyük şeyler çıkıyor. Bu aslında sadece bütün Kadıköy için değil, sadece İstanbul için değil Türkiye için de çok küçük şeylerden hep birlikte büyük aydınlık bir ortam yaratabiliriz; yaratacağız da. Kadıköy’deki kültür sanat mekanlarımızdan bir tanesini daha açmaktan çok mutluyum. Özellikle Demet hanıma çok teşekkür ediyorum. Çok ciddi bir mücadele verdi çok uğraştı.” dedi.

DEMET TANER
HALDUN TANER MÜZE EVİ
GÜLRİZ SURURİ,AYKURT NUHOĞLU, DEMET TANER

 

DEMET TANER, METİN AKPINAR, AYKURT NUHOĞLU

 

 

 

DERGİKOLİK

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir