AYDOĞAN ARKIŞ İLE TÜRKİYE’DE TANGO’YU KONUŞTUK

 “Dergikolik” olarak bu söyleşide, dansın büyülü dünyasına doğru yol alıyoruz. Adımlarımız “Tango”yla birleşiyor ve karşımızda, bu dansın duayen isimlerinden ”Aydoğan Arkış”… Dergikolik’e Hoş geldiniz..

 • Öncelikle, Aydoğan Arkış’ı tanımak isteriz, Kendinizden bahseder misiniz?

1964 Doğumluyum. ODTÜ Mühendislik Bilimleri (Bilgisayar Mühendisliği) Mezunuyum. 30 Yıllık Bilgi Teknolojileri deneyimim var. 20 Yılı uluslararası firmalarda geçen bu tecrübenin son 15 yılı PEPSICO bünyesinde idi. Son olarak Güney Doğu Avrupa Ülkelerinin Bilgi Teknolojileri Bölümünde üst düzey yöneticilik yaptım. Diğer iş tecrübelerim arasında, Shell, TOBB, Aselsan, Boyner, Global Menkul Değerler var. Üst düzey Bilgi Teknolojileri Yönetimi, Değişim Yönetimi, Kariyer ve Başarı Koçluğu konusunda uzmanlığım da gelişti ve sadece son işyerinde 17 yönetici yetiştirdim. 

 • Dansa olan ilginiz nasıl başladı? Tango’yla yollarınız nasıl kesişti?

İzmit’te doğdum ve büyüdüm. Sonra, üniversite için Ankara’ya geçtim. Orada iş ve sosyal hayatım oldu. Ardından, çalışmak için Diyarbakır’a gittim. Oradaki hayatım tamamlanınca dönmek için İstanbul’a karar verdim. Kimseyi tanımıyordum ve bu nedenle daha önce ilgilendiğim hobilere yöneldim. Briç, gitar, trekking gibi kursları, etkinlikleri denedim. Sonra, nedenini hiç bilmediğim bir şekilde bir Latin Dansları Kursu ilanına uyarak, kursun önünde indim. İlgili kişi, o kursun iptal edildiğini ancak istersem Tango kursuna girebileceğimi söyledi. Ben, amacımın insanlarla tanışmak olduğunu söyledim ve kursta 22-23 kişi olduğunu öğrenince kayıt oldum. İlk derste, çok ama çok gerilmiştim ve ikinci derse gitmeme kararı aldım. Ancak bir hafta geçti, o ürkeklik halini unuttum ve parasını da ödemiş olduğum için ikinci derse gittim. Hocamız bir kaset çaldı ve tüm ders boyunca oradaki şarkıları çok sevdim. Hocadan çoğaltmak için kaseti rica ettim. Çoğalttım. Her gece onu dinledim. Çok ama çok güzeldi. Böylece “Tango” serüvenim başladı. Bir ay sonra, kirada oturduğum evin salonu duvardan duvara halı iken parkeye, duvarları da aynaya dönmüştü.

Hızlıca Tango camiasının içine girmiştim ve ilk yılımda hemen Türkiye’deki Tango Tarihini araştırmaya başladım. 1928 yılına giden bir tarihçe ile karşılaştım ve bu konu hakkında bir çok doküman kovaladım. Tangoya başladığım ilk yılın sonunda, Türkiye’deki Tangoseverlerin yazıştığı bir e-posta haber grubu (O zaman sosyal medya yoktu) kurdum. Ayrıca, Tango zenginliğimizi tüm dünyaya duyurmaya karar verdim ve İngilizce yayın yapan www.tangointurkey.com isimli bir internet sitesi kurdum. Bu site artık hayatta değil ancak içindeki tüm dokümanları bir araya getiren kitapçık halinde mevcut.

Kısacası Tango ile bir tanıştım bir daha bırakmadım.

 • Tango’nun tarihçesini anlatabilir misiniz?

Bu çok uzun bir tarihçe tabii ve kaynaklar farklı bilgilere sahip. 19 yy sonu ve 20 yy başında Arjantin çok zengin bir ülke ve Afrika’dan ticaret için sürekli gemiler geliyor. Ayrıca Avrupa’dan çok yoğun göç alıyor. Buenos Aires’te polka ve vals dansı müziği var o sıralar. Afrikalılar kıvrak ritimlerini, Avrupalılar da melodik müzikleri getiriyorlar ve gittikçe birleşen bu tarzlar Arjantin’de o sıralar gitar ile çalınan ve şarkılı söylenen şiir şeklindeki” Milonga” müziği ile kaynaşıp bugünkü Tango’yu ortaya çıkarıyor.

İlk önce, randevu evlerinde danslar ediliyor. Bu nedenle toplum pek benimsemiyor. Ancak sonra, herkesin kabul ettiği bir dans olarak karşımıza çıkıyor. 1980’li yıllarda, Arjantin’den Tango gösteri grupları Avrupa’ya turneler yapmaya başlıyor ve onların sayesinde dans, tüm dünyaya yayılıyor.

Ülkemizde, Buenos Aires’teki şekli ile Arjantin Tango, 1997 senesinden itibaren yerleşiyor. İlk dans dersini, o sıralar ülkemizde bulunan Arjantinli bir çift veriyor. Sonra, o sıralar Almanya’da yaşayan Metin Yazır, İstanbul’a bir gösteri ile geliyor ve burada bir okul kuruluşu yaparak, Tangoyu yayıyor. Sonrası malum, bugünkü camiamız gelişiyor.

 • Kaç yıldır dansın içindesiniz? Bugüne kadar pek çok Eğitmen, Asistan ve Öğrenci yetiştirdiniz, “ Tango Eğitmenliği” yaptığınız “Tango Garaj”dan bahseder misiniz?

1997’den beri içindeyim. Eğittiğim dansçıların 13 tanesi, şu anda kendi okullarını açmış durumda. “Garaj”  Türkiye’nin ilk kurslarından. Tango anlamında, birçok ilklere imza atmış bir kurs. Dünyaca tanınmış ve saygın bir kurs. İlk uluslararası “Tango Festivali”ni yaptık ve 65 ülkeyi misafir ettik. T.C. Turizm Bakanlığı’nın desteklerini aldık. Bunun yanında, dünyanın önde gelen ustalarını sürekli ülkemize davet ettik. Tango maratonları düzenledik. Buenos Aires’te festival düzenledik, ülkemizi tanıttık.

Yurt dışındaki başka ülkelerin festivallerini yapmalarına önayak olduk.

 • Nasıl bir dans Tango? Herkes Tango yapabilir mi? Bu dansa başlamanın bir yaşı var mı?

 Tango, tamamen doğal bir dans. Günlük hayatınızdaki devinimlerin dansı. Ezbere dayanmayan herkesin yapabileceği bir dans. Hiç bir yaş, boy, kilo kısıtlaması yok. Gösterilerdeki dans ile sosyal anlamda bir salonda buluşup, yapılan danslar çok farklı. Sosyal danslar, herkesin kendince dilediği gibi ve herkesle yapabildiği danslar.

 • Tango’nun kuralları var mı peki?

Tangonun, dans olarak hiç bir kuralı yok. Her şey doğru ve her şey olabilir. Yanlış, hata yok. Ancak, çok önemli bir adab-ı muaşeret kurallar bütünü var. Dansa kaldırmaktan, pistin huzurunu bozmamaya kadar uzanan, bir dizi herkesin dikkat etmesi gereken kurallar. Bunlar da öyle zor kurallar değil. Normal bir topluluk içinde dikkat edilmesi gereken, saygı unsurları içeriyor. Hepsi bu. 

 • Tango Garaj” da eğitim alan bir öğrenciniz, size göre, ne kadar sürede dans edebilir?   

İlk dersten itibaren. Evet, ilk dersten itibaren. Sanırım, bunu sağlayan başka bir eğitim de yok. Evet, benim gibi dans edemeyebilir ancak, dansın karmaşıklığı önemli değil. Önemli olan, bildiğiniz kadarını dans edebilmek. Tango’da, dilerseniz  pisti rahatsız etmeden, müziğe kendinizi vererek durabilmek de dansın içinde. İkinci derste, yürümekle dans etmeye başlıyorsunuz. Sonrasında, öğrendikleriniz arttıkça onları da ekleyip yavaş, yavaş zengin bir dansa kavuşuyorsunuz.  

                      

 • Dans eğitimi veren çok sayıda kurs ve eğitmen bulunuyor, “Tango Garaj”ın farkı nedir?

 Garaj’ın büyük farklılıkları var. Öncelikle, dünyaca tanınan ve herkesin saygı duyduğu ve herkese saygı gösteren bir okul. Kendi eğitimini ve gelişimini sürdüren bir okul. Yani hocaları, sürekli eğitim almaya devam eder. Böylece “Tango” dansının, hem tarihçesine hem de günümüz gelişmelerine birinci elden, sürekli erişen ve Tango eğitim şeklini, herkesin takip edeceği şekilde devşiren bir okul. Kesinlikle lider bir okul. Türkiye’de bugün, birçok Tango etkinliğinin ilk yapıcısı. Geçmişten bugüne bakıldığında Garaj, takip edilen, yaptıkları başka okullar tarafından da denenen ,uygulanan bir okul. Elbette bu çok gurur verici.

Profesyonel hayat edinimleri çok kuvvetli bir okuluz. Yukarıdaki birikim ile bu edinimleri birleştirerek, Tango dersleri veriyoruz. Örneğin, liderlik konusu içinde işlenen profesyonel bir akışı, Tango eğitiminin içine rahatça koyabiliyoruz. Bu, öğrencilerimizin dansını etkiliyor.

 

 • “Tango” dansının yapıldığı “Milonga” gecelerinden bahsedebilir misiniz? 

Milongalar, ders alanların becerilerini, keyifle dans ettikleri geceler. Belirli bir düzeni var. Müzikler, bu düzene göre yapılıyor. Arada, Tango olmayan müzikler 30 saniye kadar çalınıyor. Bunlara “cortina” diyoruz. Amacı, o müzik çalınca, herkesin oturmasını sağlamak. Sonra, tekrar bir demet (Biz buna” Tanda” diyoruz) Tango çalınıyor. Bu kez dileyenler, başka eşlerle dans ediyor.

Tam bir sosyal etkinlik. Günün gelişmeleri konuşuluyor, arkadaşlıklar, sohbetler yapılıyor. Ortak acılar, sevinçler paylaşılıyor ve dans ediliyor.

 • Türkiye’de, dansa olan ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son yıllarda çok yüksek. Zaten, Cumhuriyet’in ilk yıllarında başlamış dans. Ancak, özellikle son 10 yılda gerek Tango ve gerekse diğer danslara ilgi çok yüksek. Aileler arasında, çocuklarını dans kurslarına gönderenler bir hayli arttı.

 

 • Dansa başlamak isteyenlere, tavsiyeleriniz nelerdir?  “Tango” öğrenmek isteyenler,

           size nasıl ulaşabilir?

Çekinmesinler ve çok iyi araştırsınlar. En ucuz kurslar, her zaman beklentileri karşılamıyor bunu unutmamak lazım. Gidip denesinler. Eğitmenleri ile mutlaka tanışıp, sorularını sorsunlar. Tango Garaj’a www.tangogaraj.com veya 532-583-28-24 numaralı telefondan ulaşabilirler. Ayrıca, tüm sosyal medya ortamlarında “ Tango Garaj” ismi ile bulunuyoruz.

“Dergikolik” olarak, bu güzel söyleşi için teşekkür ediyoruz…

 

Röportaj: Deniz Sezer

The following two tabs change content below.

Deniz

Latest posts by Deniz (see all)

AYDOĞAN ARKIŞ İLE TÜRKİYE’DE TANGO’YU KONUŞTUK” için bir yorum

 • 23 Mart 2018 tarihinde, saat 15:59
  Permalink

  Öncelikle Deniz hanımın yüreğine ve değerli kalemine sağlık.. Ve Aydoğan Bey’ in geniş bilgilerine ve müthiş muhteşem Tutkunun Dansı Tango ile ilgili verdiği bilgiler ve bize Tango’ ya hissettirdikleri için çok teşekkür ediyorum.
  Harika bir röportaj… Başarılarınızın devamını diliyorum…
  Sevgiler…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir