ERCAN GÜVEN: DEHŞETLİ KOMİK!

Bahariye Caddesi’nin “Çin malı” parke taşlarından sekerek ve vitrin süzerek Havuz’dan Boğa’ya piyasa yapmayan yoktur her halde…

Sahi, biz yere döşedik ama en merak ettiğim şey Çinlilerin o yer karolarını hangi amaçla ürettiği!.. Bence havuz kaplaması için yapmışlar. Gram su geçirmiyor, her yağmurda havuz oluyor yaya yolu.

Peki Bahariye’de piyasa yaparken trafik kazası veya tehlikesi yaşamayan var mı?

Karşıdan karşıya geçerken demiyorum; kaldırımda… Kırık, ufak tefek sıyrık, en azından kaza şoku atlatmayanı soruyorum.

Çünkü Bahariye Caddesi yaya kaldırımları fiilen İstanbul’un en büyük bisiklet ve motosiklet parkuru durumunda.

Yemeği soğutmadan götürmek için insanlar arasında slalom yapan ulaştırmacılar mı ararsınız, pedal basıp kilo atmak isteyen beyler hanımlar mı, motorlu sucular, kargolar, pizzacılar, mantıcılar… Vızır vızır kaldırımlar?

Ya… Geçen gün yolun daralan bir yerinde ki, o daralmanın nedeni de kaldırıma dikey park etmiş motosikletlerdi,  adam korna çaldı bana “yol ver” diye…

O kadar emin kaldırımın kendisine ait olduğunun. Bıkmış yürüyenlerden.

Eli kalem tutuyorsa muhtemelen o da bir motosiklet sitesinde yazmıştır “Bahariye kaldırımları yayalara yasaklansın” tarzında bir yazı.

Ben bisiklet ve motosiklet yasaklansın demiyorum. O zaten yasak. Ama burası Türkiye… Bari kaldırımda bizim gibi yürüyenlere bir şerit açsınlar.

Dikkatli gittiğim için henüz bir bisiklete motosiklete toslamadım ben ama çok dikkatsiz adam gördüm. Saray Muhallebicisi’nin önünde kendini resmen motosikletin altına attı biri!.. Tabi zılgıtı yedi motorcudan.

“Başımızı belaya sokacaksın, doğru yürü kaldırımda”!

Adamına göre… Talihsiz yaya ufak tefek biriyse kazada kırılmayan kemiklerinin bizzat motorcu tarafından kırılması da olası.

Bisikletler daha nahif… Çoğunlukla çıraklardan oluştuğu ve aracın hafifliği nedeniyle kaza olursa kola/dirseğe bir gidon darbesi boyutunu geçmiyor mesele. Ve araç sahibi ergenin yayadan hesap sorma olasılığı da çok düşük.

Hadi biz büyüdük… Çocuğunun elinden tutup gezdirenler, evlatları ilkokula falan gidenler, bu kaldırım terörü için neden harekete geçmezler?

Yazdığım soruya kendim de güldüm.

Bahariye Caddesi yaya kaldırımlarındaki bisiklet ve motosikletlerin yayalara çarpma tehlikesine gelinceye kadar neler neler var güzel insanımın tepki vermesi gereken ama üç maymunu oynadığı değil mi?..

Oradan baktığımızda, mesele kaldırımda ezilmek gibi hem dehşetli hem komik sanki. Gülelim ağlanacak halimize.

 

Ercan Güven

 

 

 

The following two tabs change content below.

Ercan Güven

Latest posts by Ercan Güven (see all)

ERCAN GÜVEN: DEHŞETLİ KOMİK!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir