OĞUZ DİZER: ”BENİM BABAM SENİN BABANI DÖVER!”

Sınırlı kültür, defolu eğitim hamili toplumlarda kendisini farklı hissetmek isteyen çocuklar, benlik saygısını pekiştirme adına babasını idealize eder, mükemmelleştirir. İtiraf etmeliyiz ki hiç birimize yabancı olmayan bu söylem, böylece yaşamımız renklerine yerleşmiş gitmiştir ; “benim babam senin babanı döver!”
Söz konusu çocuk ebeveynini idealize etmemiş olamaz mı peki ? Babasıyla duygusal yakınlık kuramamış olma, bahtsızlığını da yaşamış olabilir sabi ! Babasının gücü ve saygınlığından beslenememiş bir problemli, yapı da ortaya çıkmış olabilir belki umumiyetle vaki, bilinen standart uçurumları nedenli !
Söz etmeye çalıştığım akut sıkıntılar, genç beyinlere yerleşip sırıtmaya başladığında neler olur ? Çocuk önündeki süreçte bu boşluğunu, içsel ezikliğini telafi telaşına girer. Çok özel ve üstün olarak kabullendiği birini veya birilerini idealize eder. Öncelikle ruh, zamanla akıl ve düşünce dünyasına konuk eder. Üstün ve özel (!) kimlik ; dava arkadaşı, yandaşı, renktaşı, uçsuz kader yoldaşı kılığındadır artık. Çocukluğunda hasret kaldığı, benlik saygısı ve içsel hasarlarını üstün ve özel (!) kimlik takviye edip, onaracaktır artık.
Yaşam realitesi ne olursa olsun, hayallerindeki karakteri yüceltecek, mükemmelleştirip karşıt gördüğü herkesi küçümseyecek ve aşağılama gayretine girişecektir. “Benim babam seninkini döver!” Komplekli yaşam podyumu defilesi, umumiyetle bu mecrada izlenir memleketimizde…
Çocuklarımız ve çevresine ; canlarımız, neslimiz sağlıklı geleceği için, olabildiğince  özenli davranmak,  olmazsa olmazımızdır yani. Miniklerimizle sağlıklı iletişimi asla ihmal etmemeli biricik evlatları, ülkemiz geleceğini özenle korumalıyız.
Galatasaray ve Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi temsilcilerimiz oldu. Başarı dileklerimi iletiyor “benim takımım senin takımını yener!” Outlet modundan, çağdaş spor platformuna doğru yolculuğa, çocuklarımızı yönlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ya siz ?

 

Oğuz Dizer

The following two tabs change content below.

Oğuz Dizer

Latest posts by Oğuz Dizer (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir