N.FERİT KUNDAKÇI: ADALET ARANIYOR!!

Cumhuriyetin kuruluş ilkelerinden adım adım koparılırken seçim üzerine seçimlere gitmekteyiz. Yakınlarda yeni bir seçim daha geliyor. Mahalli İdarelere yönetici seçeceğiz. Yine kutuplaşmalar, yine kavgalar, yine bölünmüşlükler yaşayacağız. Hiç kimse karşısındakinin ne dediğine bakmayacak ve yine tüm siyasiler esip gürlerken vaatler ortalığa saçılacak.

Peki biz ne bekleyeceğiz onlardan. Şu güzelim ülkemiz adına beklentilerimiz ne olacak siyaset meydanındakilerden… İlk akla gelen her halde ekonomik sıkıntıların aşılması diye düşünülecektir. Ama bakın ekonomik sıkıntılardan da önce gelen istem ne olmalıymış.

Son seçimlerden önce Pendik’te sahile yakın meydanda iki saat kadar zaman geçirmem gerekti. Biraz gezindikten sonra seçim çadırlarına yakın meydana bakan birahanelerin arasındaki küçük bir kokoreççinin önündeki tahta masanın yanına oturdum. Siparişimi verdim ve birbirini bastırmaya uğraştıkları için ne söyledikleri anlaşılmayan müzik ve anonsların gürültüsünü dinlemeye başladım.

Az sonra yorgunluktan pes etmiş bir milli piyango bileti satıcısı yanımdaki tahta sandalyeye çöktü. Selamlaştık. Gürültüyü öne sürerek seçimlerden, sonuçlarının ne olacağından ve önemli bir sorun olarak EKONOMİDEN söz etmeye başladık.

Bu arada kokorecim de geldi; siparişimi masama koydu ve yanı başımdaki kapısına yaslanıp bizi dinlemeye başladı. Benim özellikle oradaki esnafın boş dükkânlarını gösterip sürekli ekonomik zorluklardan, sıkıntılardan söz etmem üzerine çok ama çok önemli dersine başladı.

-“Abi be ”dedi: “ekonomi bizim gibi küçük esnaf için çok önemli; doğrudur. Bak şu birahaneyi işletenler de yan sıradaki esnafta gün boyu boş boş oturuyoruz. İş yok, para yok ama ne olursa olsun hepimiz öyle ya da böyle doyuyoruz. İnsan hiçbir şey bulamazsa evde kuru ekmek yer, yine doyar. Önemli olan nedir bilir misin? ADALET abi, ADALET.” dedi.

Şaşkınlık ve hayranlıkla baktım yüzüne ve o devam etti.

“Hangi partinin kazandığı da ne söylediği de önemli değil. Şurada bir zabıta bize haksızlık yapsa, bir polis bizi mağdur etse güvenip gideceğimiz bir adalet yoksa neye yarar geri kalan.”

Ders bitmişti; ben dersimi almıştım: istediği kişisel adalet değil; devletin adaletiydi.

Sağlıklı kalın, mutlu kalın, aç kalın; ADALETSİZ kalmayın.

 

N.FERİT KUNDAKÇI

 

                                                                                                                                             

 

The following two tabs change content below.

Ferit Kundakçı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir