MUHTEŞEM ŞARKILARIN YARATICISI ‘NİNO VARON’ ŞARKILARI USTA YORUMCULARA EMANET ‘ŞARKI GİBİ ŞARKILAR’

Kadim dostu gitarıyla altmış yıldan fazladır müzisyenlik yapan, 70’li yılların Türk Pop müziğini şekillendiren en önemli prodüktörü Nino Varon, 50 yıl sonra yine prodüktör kimliğiyle bir albüme imza atıyor. DMC etiketiyle yayınlanan ‘Şarkı Gibi Şarkılar’ albümüyle Varon, şarkılarına uygun sanatçıları bir araya getirerek, özlem duyulan “naif” duyguları, günümüzde hızlıca akıp giden ve zamanda kaybolan “insan belleğine” hatırlatmayı hedefliyor.

Uzun kariyeri boyunca; Nilüfer, Tanju Okan, Füsun Önal, Modern Folk Üçlüsü, Timur Selçuk, Juanito, Nesrin Sipahi, Ajda Pekkan gibi onlarca önemli isme prodüktörlük yapan, Duman ve Bulutsuzluk Özlemi’ni keşfeden, Tanju Okan’a/Hasret, Nilüfer’e/Göreceksin Kendini gibi unutulmaz şarkı sözleri yazan, yaptığı bestelerle de listelerde hep bir numaraya yükselen Nino Varon, bu albümle geçmişten günümüze hepimizi keyifli bir müzikal yolculuğa çıkarıyor.

Nilüfer, Sezen Aksu, Candan Erçetin, Nil Karaibrahimgil, Ziynet Sali, Duman grubu solisti Kaan Tangöze, Bulutsuzluk Özlemi, Demet Sağıroğlu, Onur Mete, Recep Aktuğ, Ege gibi önemli isimleri dışında, uzun süredir sesinden yeni bir kayıt duymadığımız Fedon, Akrep Nalan gibi sevdiğimiz sanatçıları da bizlerle buluşturan albüm, yakın zamanda kaybettiğimiz ‘kalipso kralı’ Metin Ersoy’un son kaydını da içeriyor. Besteleri ile tanıdığımız Ayhan Çakar, Miya, Aşina, Murat Yenyıl gibi sürpriz isimler de albümde yer alıyor. Nino Varon da biri Demet Sağıroğlu’yla düet iki Türkçe, bir de Fransızca şarkıyla albümde kendi sesiyle karşımıza çıkıyor.

Albüm kapağındaki görsel, usta bir prodüktör olması dışında aynı zamanda iyi resim de çizen Nino Varon’un kendisine ait. Büyük kısmı sanatçının hayatını sürdürdüğü Büyükada’da yazılan şarkılardan oluşan albümde, “Beyoğlu 1961”, “Dans Et Benimle”, “Bir Kadın Bu Kadar Özlenmez ki”, “Hastayım”, “Mumları Yakacağım Bu Gece” ve “Bugün İşe Gitme” ise ilk kez müzikseverlerle buluşuyor.

ALBÜME DAİR…

SEZEN AKSU:

”Türkiye’ye prodüktörlük anlayışını getirmenin yanı sıra şarkılar da kazandıran, bu işin başındaki taşlardan biridir Nino.  Türk Pop müziği kendisine çok şey borçludur.”

NİLÜFER:

”15 yaşındaydım, bir çocuktum neredeyse. Beni bir ses yarışmasında keşfedip hayallerimi gerçekleştirdi. Bana ömür boyu sürecek bir mutluluğun kapılarını açan mucize adam Nino Varon. Minnettarım.”

ONUR METE:

”Hem bir salon beyefendisi hem çok eğlenceli olmak yaşanmışlık ister gördüğüm en hayat dolu adam.. Hem kalite dolu hem herkesi kucaklayan bir müzik adamı ve prodüktör olmak beyin ister gördüğüm en zehir akıllı.. Ve bu denklemi yönetebilmek işte en zoru hayranlık duyulacak bir ışık işçisi.. Sana saygım sevgim sonsuz. Ve dünyanın senden öğreneceği çok şey var. Adının yazdığı her proje güzeldir dopdoludur hiç duraklamadan varım dedim. Çünkü sen hepimizin “İyi ki Var”ısın, yanında adımın yazması gururumdur, teşekkürler canım Nino abim…”

FEDON:

”Eski değil eskimeyen 60 yıllık dostum, değerli müzik adamı, 60’lı yıllarda kurduğu orkestraya yalvarmama rağmen beni almayan, çok iyi bir kaleci olan, ben ise onun yedeği olup hiçbir zaman kaleye geçemeyen ve yıllar sonra hazırladığı bu muhteşem albümde bana da yer verdiği için (kıymetimi geç anladı 🙂 ) çok mutlu ve gururluyum. Bahsettiğim kişi, kalitesiyle, bilgisiyle, insanlığıyla ve de benim için çok ama çok ayrı bir yeri olan NİNO VARON’dan bahsediyorum. Bana bahşettiği bu onurlu görevi eksiksiz yerine getirdiğime inanıyor, teşekkür ediyor, yolu ve bahtı açık olsun diyorum. Evet Sevgili Nino’m başarı ve kalitenin asla tesadüf olmadığını gösterdin. Sevgiyle kal…”
Yedek Kalecin

AKREP NALAN (NALAN AÇIN) :

”Sevgili Nino Varon’un bu albümünde yer almak ve eserlerinden birini yorumlamak benim için onurdur. Kendisi çok önemli bir müzik adamı hem de müthiş ressamdır. Kalpten sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.”

MİYA (Ayça Z. Aydın) :

”Nino Varon’un geçmişten bugüne hayata geçirdiği yüzlerce şarkıdan, müzik hayatındaki saymakla bitmeyecek başarılarından bahsetmeye kalksam kelimeler yetmez sanırım.Samimi, gerçek, özenli, derin görebilen, aşkı en içten duygularıyla ifade edebilen çok değerli Nino abinin bu albümünde Miya’nın da sesi ve yorumu ile yer almasını istemesi benim için ne kadar gurur verici anlatmak mümkün değil. Bu albüm ile  onun unutulmaz eserlerinin yeniden yorumlanarak bir kez daha ölümsüzleşecek olması heyecanlandırıyor.Sizi iyi ki tanıdım ve sizi çok seviyorum.”

ZİYNET SALİ:

”Bir döneme; eserleri, müzik birikimleri ve prodüktörlüğü ile damgasını vuran müzik dünyamızın duayeni sevgili Nino Varon’a bu özel albümünde HASRET gibi önemli bir şarkısını yorumlama fırsatı verdiği için sonsuz teşekkürler ediyor, sağlıklı bir yaşam ve başarılar diliyorum.”

AŞİNA:

”Muhteşem şarkılar ve sanatçıların bir araya geldiği bu muhteşem albüm Nino Varon’un ne kadar önemli bir usta olduğunun tescilidir. 30 yıllık dostluğun pekiştiği bu albümde değerli büyüğüm Nino Varon ile çalışmaktan büyük mutluluk ve onur duydum.”

MURAT YENYIL:

”2011 yılında tamamen bir tesadüftür Kadıköy dolmuşunda tanışmamız, büyük usta Nino Varon ile… Ve bugün; muhakkak klasikler arasına gireceğine inandığım bu muhteşem albümünde yer almak ve bu heyecanı onunla birlikte yaşamak benim için büyük bir mutluluk ve onurdur.”

KAAN TANGÖZE:

”Nino Varon’un eline doğdum diyebilirim, kendisi çok yakın bir aile dostumuzdur. Gitarı ilk onda gördüm duydum. Yıllar sonra ilk bestelerimi yaptığımda herkesten önce o inandı bana. İlk Duman çalışmalarımızı plak şirketlerine götüren de kendisiydi. Şimdi bugün değerli müzik adamı Nino abimin bu kıymetli albümünde yer almaktan büyük gurur duyuyorum. En içten sevgi ve saygılarımla.”

EGE:

”Nino varon gibi bir efsane ile çalışmak. müzik tarihinde zamansız bir yolculuk yapmaya benziyor.”

AYHAN ÇAKAR:

”Nino bu projeyi hayata geçirmeyi planlamaya başladığında gözlerindeki ışık müziğe yeni başlamış genç bir müzisyenin gözündeki ışığa saygı duruşu yaptırır gibiydi. Bana “Ayhan sen de bu projede olmalısın” dediğinde “abi onca iyi solistin arasında benim ne işim var” dedim. O da bana “oğlum senin ruhun var ruhun dedi” (fena gazladı beni), “eyvallah” dedim ve şarkıyı ev ortamında, ticari kaygılardan olabildiğince uzak bir şekilde kaydettim. Yolun açık, gözünde gördüğüm ışık daim olsun Nino paşam.”

RECEP AKTUĞ:

”Çok eski dostum, Pop müzik dünyasının büyük ustalarından sevgili Nino Varon’un bu özel albümünde yer alabilmiş olmanın büyük gururunu taşıyorum. Sağlıkla, uzun yıllar çalışmak dileğiyle sevgili dostum.”

METİN ERSOY ADINA OĞLU EMİR ERSOY:

”Nino Abi’nin bu albümü, babamın yer aldığı son albüm olması nedeniyle ailemiz için bu albümü çok daha değerli kıldı. Stüdyoda o kadar keyifli vakit geçirdik ki… Hiç unutulmayacak bir gün daha eklendi o gün tarihe. Bu tip proje albümler yapmak hiç kolay değildir ve Nino Abi bu işi o kadar iyi yaptı ki… Albümde yer alan herkes Nino Varon’a gösterilmesi gereken vefayı ve saygıyı göstererek albüme destek oldular. Emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekir. Tüm dinleyicilerin keyifle dinleyeceğine inanıyorum.”

‘Şarkı Gibi Şarkılar’

CD1

Sezen Aksu – İmkânsızım

Nilüfer – Sensiz de Yaşanırmış

Onur Mete – Boşver

Nino Varon – Bir Kadın Bu Kadar Özlenmez ki

Ziynet Sali – Hasret

Fedon – Hastayım

Aşina – Üşüyorum

Demet Sağıroğlu & Nino Varon – Pişmanlıklarımı Yazacağım

Kaan Tangöze – Diley Diley Yar

Nino Varon – Bonsoir

CD2

Candan Erçetin – Söyle Söyle Sever mi

Nil Karaibrahimgil – Göreceksin Kendini

Bulutsuzluk Özlemi – Beyoğlu 1961

Metin Ersoy – Dans Et Benimle

Akrep Nalan – Bugün İşe Gitme

Recep Aktuğ – Kime Ne

Murat Yenyıl – Bir Falcı Vardı

Ayhan Çakar – Mumları Yakacağım Bu Gece

Miya – Papatya Falları

Ege – Çal Çingene

dergikolik.com

The following two tabs change content below.

admin

Latest posts by admin (see all)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir