ELİF KONUR YENİ KİTABINDA ”BENİ YANLIŞ AĞLAMA” DEDİ…

“Gözler hızlı dokunur
Eller yavaş yavaş
Gözler hızla alır alacağını
Eller sabırla…” diyor Elif Konur Beni Yanlış Ağlama kitabında.

Yeni yıla üç kala 27 Aralık 2018’de merhaba dedi okurlarına “Beni Yanlış Ağlama”

Rastgele açtık sayfaları.  Rastgele cümleler seçtik.

“İyi veya kötü değilim ben. Siz bunlardan birisiniz ve benim size karşı nasıl olacağımı da siz belirlersiniz. Tecrübeyle sabittir…”

“Ne kadar sevip güvendiyseniz o kadar çıkamıyorsunuz işin içinden…”

“Ah Leyli sağlam durduğuma bakma, bir meyhane kavgası çıksa da karışsam dediğim vakitlerdeyim…”

“Bir tek sana 29 hareketsiz harften çok sesli bir orkestra yaptım.

“Ne istediğini bilmeyen insan benim hayatımın kıyısına dahi yaklaşmasın bu saatten sonra. Gelirsiniz, gidersiniz, seversiniz, sevmezsiniz, hatta isterseniz yalanlarla karargâh da kurabilirsiniz; ama sakın düşmeyin, önceden olduğu gibi tutmayacağım çünkü sizi. Artık üstüme yıkılmaya kalkanları kendi ellerimle şarampole yuvarlıyorum, bilginiz olsun…”

“Günlerdir yoksun umudum
Öfkeni bile özledim…”

“Haysiyet cellatlığı haysiyetsizlerin mesleğidir…”

“Ah Sevgili
Ben her şeyi tek başıma aştıktan sonra bir yerlerden çıkıp dâhil olmana gerek yok. Sevdiğim bir sessizlik, bir gürültü, bir satır başı yok…”

Ve sorular soruyor okuyucusuna o dilli yazılarında, diyor ki:

Meselâ seni çok seven bir kadın vardı, bir erkekten daha delikanlı ve bir mevsimin tüm güzelliklerinden daha güzel. Yetmedi mi yüreğin yoksa ona. Söylemediler mi sana, bazı kadınlar yorganın altında değil, yeryüzünün her santiminde sevilir.

Ya sen?
Hani bir adam vardı, sevdiğin, sevdiceğin. Ama bıçkı yemiş dal gibiydi yüreği, yaralı. Sanırım parası da azdı. N’oldu? Standartlarını sağlayamaz diye takas mı ettin sevdanı?

 “…Çünkü uzun uzun seyreden kısacık yaşar…”

“Bir yudum suyun bir çiçeğin tüm dargınlığını yok ettiği gibi geldim…”

“Düş kurucu yanım düş kırıcı yanımla vuruştu
Salıncağımın ipi koptu, düştüm
Ruhum kendine perdesiz bir evin sakinleri kadar mahcup
Varsın görülmemiş rüyalarım göğsümde uyusun
Ben dağlara buğday serptim, başaklar bekliyorum
Çünkü öğrendim iyice
Bazı yolları ne yaparsan yap bitiremiyorsun
Yük ağır, yolcu yorgun…”

 “Beni Yanlış Ağlama” şiirlerden, denemelerden, öykülerden mensur eserlerden oluşan bir kitap.

Şair/yazarın “Kadın Şapkası” isimli kitabından tanıdığımız kahramanları Leyli ve Azel de sayafalar arasından çıkıveriyor karşımıza.

Hayata, insana, aksayanlara, isyanlara, aşka sevdaya, meczuba, mutluya mutsuza her duyguya ve her omuza dokunuyor kitap.

Bazen tam teşekküllü bir tatilde, bazen tam teşekküllü bir hastanede, bazen bir ağacın altında, bazen bir kaldırımda buluveriyorsunuz kendinizi. Öyle dolu, öyle gezgin bir ruh var karşınızda.

Kitap çıkar çıkmaz alıp okuyan okur dostlarının kitapla ilgili yorumları ise bizce bir yazarın başına gelebilecek en güzel şey.

En doğru kaynak “okurun düşüncesi” dedik ve biz de onları aldık Dergikolik okuyucularıyla paylaştık.

İşte birkaçı.

Ufuk Ateş Özen

Sevgili Elif Konur 💗
Bu kadar mı güzel olur bir kitap, her satırı etkileyici, her satırı muhteşem.
Hepimizin gönlünden geçenleri, ruh hallerimizi en güzel haliyle vurgulayan, tadı duygusu ile bizleri etkileyen satırlarla dolu şiir kitabınız. Her şiiriniz şahane, o eşsiz yüreğinize sağlık. 

Aylin Peker

Sesleniş‘ler

Dikkat Kamu Spotu!

Sevmek mübalağa sanatıdır. Ve Sevgi’yi zarafetle abartın lütfen. Çünkü neyi abartırsanız onu çoğaltırsınız💗

Biliyor musunuz? Ben ve O, Şiir İcabı tanıştık kendisiyle. Sonra‘dan Şehirler arası değilse de Şiirler Arası bir yakınlık kurduk hiç Tereddütsüz. Ah Leyli‘m, hani Çiçek gibi derler ya, hah işte öyle pırıl pırıl, tertemiz bir kardeşlik bizimkisi.

Beni Yanlış Ağlama‘yacağınızı umarak 2018 yılının Aralık ayında, yeni çıkan Kitap’ı hakkında Aklımda‘n sürekli bir şekilde Altyazı olarak akıp geçen 999 Çeşit düşünceyi Dünya Kelimeleri ile Mümkün olduğunca Usul Usul bir Hitap‘la, Belki de Bazen siz sevenlerine Çince gibi Tuhaf gelebilecek Nüans‘larla yazarak anlatmaya çalışacağım.

Dağ Sükûtu giyinip kuşandığımız hayat Kavgam‘ızı harf harf, sözcük sözcük kalemiyle büyütüp, ardından kerameti kendinden mensur hikâyelerindeki Beylik Laflar‘la cümlelerin anlamlarını devleştiriyor deyim yerindeyse bu Karnaval gibi Kadın.

İçinde bulunduğumuz coğrafya itibariyle her an Canı Burnunda yaşadığımız hayatlarımızın Gönüle Yıkılan Dağ’lar gibi görünen günlük Meşgale’lerini Toplam 29 Harf’le ve adetâ Tülbentten Geçirilmiş Süt gibi tertemiz Türkçe’siyle, nadide işçilikli bir Tespih‘in taneleri gibi döküyor Ellerin‘den Not defterine.

Hadi Bakalım Çevir(in) Sayfaları.

Soğuk bir Kar Vakti’nde, sıcacık Çay eşliğinde, Dünden Kalma Anı‘larımızdan ya da Derin Konular‘ımızdan İstisna’sız, Tereddüt‘süz içinden bir türlü çıkmayı başaramadığımız derin Koma‘larımızdan Anestezi ve Jilet‘siz çıkmanın Tam Zamanı Sayılsın Elif Konur okumaya ayırdığımız Saatler.

Bazen kusursuz hazırlanmış bir ziyafet sofrasını betimlerken “yalnızca Kuş Sütü eksikti” derler ya, bu kitapta onu da Seve Seve ikram etmeyi başarmış sevgili Elif, Ne Haber? 

Sizleri Bilmiyorum da bir Islık‘la benim Göçmem Kuşlar‘ımı Göğüs Kafesi’mden Fiyakalı Kanat Sesleri‘yle Küstüğüm Dağ‘lara havalandırdı. Ne demişti şair “Hayat Kısa Kuşlar uçuyor…

Ne Bilirler Onlar Bunlar Şunlar. Falanlardan Filanlardan Dedikodu’dan başka. İlgilenmiyorum efendim, Baldıran zehrini elinde tutan Sokrates gibi hayat ve ölüme dair yaşanılan haksızlıklar karşısında bir ahhh etsek semayı yırtacak hacimli çığlıklarımızı, hayal kırıklıklarımızı İnsan Kere acıklı hikâyelerinde anlatır Elif.

Bazıları bilmezler ya da özellikle bilmeyi hiç istemezler. Ve bundan dolayıdır ki Çocukça Say‘malı aniden Asabi’leşip Atar yapan ve tüm Ayıp’lı lafları Tıfıl Küfür yazıya, şiire döken bu Deli Kadın’ı. 


Ah Leyli Beis yok tabi Tecrübeyle Sabittir ki Üslûp çoook ama çok önemli. Bir İhtilâl Daha Var Sanki Belki de Bazen Birinci Çıyan Harbi‘nin kopması an meselesi.

Elif’i bir şair-yazar olarak okumak yetmez, Mümkünse yakından da Görmelisiniz. Hollywood Tarzı, Kapalı Gişe bir efsanedir O. Gelişi Güzel Değil Gülüşü de Güzel tıpkı Ay Işığı gibi…

Elif’im, umarım sende tüm bu yazdıklarımı Beyazlar içindeki çalışma odanın içinde Zeytin Dalı’ndan bir Tütsü yakarak ve Zeki Müren’den Nihavent Makamındaki Menekşelendi Sular Sular Menekşelendi şarkısı eşliğinde Seve Seve okursun.

Hancı, Ne Münasebet Efendim Kontenjan Dolu Yer yok dese de Yük Ağır Yolcu Yorgun lütfen Gürültü yapmadan Herkes Uyusun. Şşşş Hadi Bakalım Yum Gözlerini. Hatırlıyorum şimdi İğde ağaçlarının Gölge’leri altındaki Dudak İzi’ni daha dünkü gibi. Çocukça Sevinç‘lerini, Hâlen daha kulaklarımda Sen Bir Ömre Bedelsin diye kulağıma yavaşça seslenişini. Siz Bilmezsiniz tabii Öpülmeden Uğurlanmış olmak ne demektir. Şimdiyse, bu Hikâyenin Sonu Bayram Yeri gibi Sevinç’li Sayılsın.

Telli Turna’m bizim ele varırsan …

Kendimce bir şıklık yapmak istedim Elif’ime kitabındaki başlıkların arasından seçkilerle

Bence Elif Konur Kim’dir?

* O bir Cantadora. Modern zamanlarımızın hikâye anlatıcı/yazıcısı.

* O bir etnografik yazar. Kişisel öykülerimizi, belirsizliklerimizi, çalkantılarımızı, hesaplaşma ve gerilimlerimizi yaşayan bireyler olarak bizlerin rahatsız edici durumlarını, duygusal gelgitlerimizi, ahlaki sorunlarımızı insani bir bakış açısıyla ve lafı hem de gediğine koyarak açık seçik yazıyor.

* O bir edebiyat psikoloğu. Marazi duygularımızı, zihinsel, davranışsal ve duygusal bozukluklarımızı gözlemleyerek yazan birisi.

* O bir şifacı. Yazdıkları ile müzminleşmiş yaralarımızı sağaltıp, eşsiz cümlelerle reçete ettiği tavsiyelerle ayağa kaldırıyor. Lokman Hekim’in dediği gibi: “İyilik için kullanıldığında yürekten ve dilden daha iyi bir şey yoktur. Kötülük için kullanıldığında da yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur.”

* O bir hafiye: Keskin bir gözlemcilik ve duyarlılıkla herkes için her şey için olay yeri inceleme gurusu. Toplum için sorular soruyor. Merak ediyor. Gördüklerine derinlemesine bakıp analiz ediyor. Duyduklarına kulak veriyor. Sonra da doğru bildiği şeylere göre yazıyor.

* O bir Femme Fatale
Hamiş: Edebiyatta, sinemada ve güncel olayların aktarımında genelde tehlikeli derecede çekici kadınlar için kullanılır (Tanımlama internetten alıntıdır)

* O, odunların, odunsuların çok olduğu bir coğrafyada meyve veren bir ağaç. 🌳

* O, kaliteli yetenek ve seçeneklerin hunharca azaltılmaya çalışıldığı bir ülkede günün modasına ve kalıplarına uygun olmadığı için her türlü zorluğu yaşıyor olmasına rağmen Us’lu kalmayı ilke edinmiş güçlü bir kadın yazar.

* O, en büyük yıkımlardan sonra kendini inşa etmenin püf noktalarını veriyor tüh demeyelim diye.

* Kadın Şapkası kitabından sonra da o şapkanın altından tavşan değil muazzam edebiyatı çıktı.

İnsan sevildiğinde ne kadar cüretkâr oluyor değil mi?

Çünkü sen bunu ziyadesiyle hak ettin Elif’im☺️ 

Elif Konur-Aylin Peker

FHandan Badatun

“Vakit dar, yol yokuş, ruh utangaç, ben yorgun, ümit aç.” ..Elif Konur
Hangi şiiri, Hangi öyküyü, hangi sözü paylaşayım!
Rastgele… 😍 Elif’im… Yüreğinden öpüyorum 

Fahri Kalın

“Bazı insanlar insana iyi gelir, sıcak gelir, insan gelir, dost gelir, uzaklarda da olsa yakın gelir… Elif Konur hanım da bize, ailemize öyle geliyor.

Hanife Yıldırım Bayır

“Sabırsızlıkla okumak istediğim kitap “Beni Yanlış Ağlama”

Kalemine, duygularına, ruhuma kattıklarına, yaşam felsefesine, şiirlerine çok güvendiğim sevgili Elif Konur ‘un kitabının sabırsızlıkla elime geçmesini bekliyorum.

“Kadın Şapkası” beni düşündürmüştü, duygusallaştırmıştı, kızgın olduğum konularda ne kadar haklı olduğumu ortaya koymuştu. Aşkın ve insani ilişkilerin diğer boyutunu yaşamıştım.

Okuyucusu çok olsun, gönülden zincirleme olsun…”

Hasan Eğilmez

“Değerli Dostum, Elif Konur Hanımefendinin yeni kitabı çıktı…
BENİ YANLIŞ AĞLAMA
Sağ olsunlar, değerli kitabını imzalayarak gönderdiler…
Teşekkür bölümünde hakkımdaki sözleri, dostluğu ve paha biçilmez emekleri için kendisine teşekkür ederim…
Saygı ve sevgimle değerli Dostum… Var olunuz…”

Seval Uğur Mutlu

“Değerli yazarımız değerli edebiyat öğretmeni değerli dostumuz Elif Konur hanımın son kitabı ‘Beni Yanlış Ağlama’ Ankara’dan ulaştı bugün yağmur sevgisiyle…Tüm okurlarınız ve birbirinden değerli sanat dostlarınıza nazik teşekkür yazınızda hem Kadın Şapkası kitabınız hem son kitabınızda ismimin geçmesine çok teşekkürlerimi iletirim, kaleminizin izlerini duygulanarak okuduğum kitaplarınızda değerli Elif Konur hanım…Yine bize imzanız nazik hitâbınıza çok teşekkürlerimizle…”

Füsun Kırlı

“Kitabım bugün elime ulaştı.
Yüreğinin ışığı o kadar çok ki Elif’im, yazdığın her kelimeyle herkes aydınlanıyor.
Uzakları yakın eden kalbine sıcacık sevgilerimle…
Şansın ve okurun bol olsun. Yolun açık olsun bitanem.”

Nur Elif

Kokladığım bir kitap daha evime, yüreğime geldi, 
Kokladım çünkü, hasret vardı.
Kitap koklamak!
Hiç bilmediğim tanımadığım birini💙
Hissettiğim bir hasret vardı sözlerde, gizli sessiz ve sır. 
Bu yüzden kokladım seni 
Ben seni tanıyordum aslında, üstelik ismin de güzeldi, 
ELİFLER çok güzeldi çünkü,
ELİF yaşıyordu 
ELİF dokuyordu ömrüm…
Bugün yine susmuştum, 
Bugün yine BENİ YANLIŞ AĞLADILAR biliyor musun…
Ve hadi şansıma deyip gözlerim kapalı, açtığım ilk sayfa,
SONRA’yı VER BANA TANRIM
Gitmeden kıymetim bilinsin…
Sevgiler selamlar ismi güzel…
SANIRIM kavuştuk 💙
Eliflerim sizi seviyorum💙💙

Perihan Yılmaz

Şair Yazar: Elif Konur
Kitap: Beni Yanlış Ağlama
Yayın evi: Klasör Yayıncılık

Kitap yorumu
Merhaba
Şair-yazar Elif Konur’un üçüncü kitabı bu elimdeki (kendisinin basılmış dört kitabı var) yazdıklarıyla engel tanımayan enfes bir kitap.
Öncelikle okumayı bekleyen kitabıma ara verdim bir an önce elime ulaşan yeni kitabımı okumak için sabırsızlanıyordum okudum bitti diyemiyorum çünkü masamın üstünde benimle birlikte mutluluk kitabım diyorum ben
BENİ YALNIŞ AĞLAMA gözümün önünde duruyor Elifimin kendisine ve kalemine aşırı derecede bir hayranlığım var zaten.
Kitabın içeriği öyle birkaç cümleyle özetlenemeyecek kadar içime işledi ki okurken… Okuyanlar bilir okumayanlar için gizemini bozmayalım.
Hani bazı kitaplar vardır üstünden yıllar geçse de unutmazsınız onun gibi baş ucu kitabıdır çünkü
MUHTEŞEM işlenmiş şiirlerinde öykülerinde Türk Edebiyatında türünün en başarılı “Dil” kullanımı ile oldukça etkili bir eser ortaya çıkarmış.
Türk Edebiyatının usta kalemlerinden şair yazar Elif Konur güçlü betimlemesiyle sağlam bir karakter, sağlam bir üslupla anlatmış. Cesur yüreği gibi konusu dili ve anlamlı anlatımı, eğitici öğretici fikirleri ve şiirleri ve öyküleri; muhteşem kendisi gibi… Her haliyle konuya hâkim, bazılarında çözüm yollarını sunmuş ki farklılığı görmezden gelemiyorsun, son derece titiz detaylı ve son derece içeriği yoğun, her kişi de kendine özgü anlatımlar bulabilir.  Ve tabiri caizse “cuk oturan” kelimelerle betimlemiş.
Beni en çok etkileyen diyemeyeceğim, hepsi beni ayrı ayrı etkiledi birbirinden değerliydi…
Her bir sayfada ayrı bir his uyanıyordu içimde, hangisi daha güzel o muydu bu muydu diyerek sayfalar arasında döndüm durdum; her dizesinde her cümlesinde ayrı bir tat vardı çünkü; Allah’ına kadar geçti içimden birbirinden ayıramadım.
Yüreğine emeğine ellerine sağlıklar diliyorum, sevgimle ❤️

Kitaptan alıntılar:

 “İnsan anlaşılmadığı kadar asabi sevilmediği kadar hoyrat olur.”

“Her gurbete çıkışımda ‘Sıkıca sarılanlara rastgelesin’ derdi annem.”

“Mustafa Kemal Atatürk: Sen bir ömre bedelsin”

“Elbet tevazudur kişiyi gönülde mülk sahibi eden”

“İyi bir okur sözcüklerin ayak seslerinden bilir kim geliyor. Üslup yani tarz o derece önemlidir.”

“Tecrübeyle sabittir.”

Elif Konur okuyanın bol, yolun açık olsun sevgilerimle
Teşekkürlerimle ❤️ 11/1 /2019

F. Önay Eğlenen-Elif Konur- Perihan Yılmaz


Sedat Yıldırım

“Ben rüya görmeyenlerdenim…Çok istememe rağmen kaybettiğim sevdiklerim kendileri gelir rüyama.
Bu sabah tam da uykuma dalmış iken kapı ziliyle uyandım. Beklediğim sesti bu “kargo” dedi.
Kısa bir seremoniden sonra sanki rüyama gelmiş gibi nasıl parçaladım poşeti anlatamam.

Ve nihayet sabah fırından aldığım ekmek gibi mis kokan “Beni Yanlış Ağlama” feyzademe kavuştum. Bizimkisi artık dostluk kardeşlik aile…
Ve yine kitapta ismimi görünce gözüm dumanlandı.”

Elif Konur-Aylin Peker-Kenan Can Yoldaşlar-Sedat Yıldırım-Tülin Yetişyiğit
Kadın Şapkası kitabı İstanbul Önder Babat Kültür Merkezi imza günü sonrası

4. kitabı “Beni Yanlış Ağlama” ile okurlarına yeniden merhaba dedi Elif Konur. Kitaba ismini veren şiirin son bölümüyle bir kez daha tebrikler Elif Konur. Nice kitaplara…

Beni yanlış ağlama
Öyle bir kadınım ben 
İşgal altındayken bile gülüşleri düşman çatlatan
Mahpuslardan kalkıp kendini darağaçlarında bulan
Oysa

Oysa ömrümce bir dizenin ağırlığında ezilmek istedim
Çok değil iki kelime 
“Seni seviyorum”
Bu iki kelimeden fazlası ziyan
Beni yanlış ağlama
Öyle bir kadınım ben
Kendi cebinde ölü bulunan
Ve kocaman bir âh ki dağın biri böyle sevdalı çağırsa, ben gitmiştim çoktan.

The following two tabs change content below.

ELİF KONUR YENİ KİTABINDA ”BENİ YANLIŞ AĞLAMA” DEDİ…” için bir yorum

 • 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 00:48
  Permalink

  bir teşekkür yetmez belki ama hani yazar da nacizane okurundan övgü ister…
  bu da benim teşekkürüm kabul buyurun lütfen…

  önce bir şapkanın içinde dünya sakladı…
  yazar,acıları,hüzünleri,sevmeleri,aşkları,ayrılıkları,
  dünya içinde dünya yaratıp şapkaya gizledi.

  leylim ley diyerek azel’e seslendi.
  “beni yanlış ağlama…”
  bir salon müziği ahenginde,
  türkan şoray ve kadir inanır’ın oynadığı”selvi boylum al yazmalım filmi tadında ,
  akışı fırat ve dicle’nin aşkına benziyor,
  bazen hırçın,bazen dingin,
  toros’ları saran dumanlı bulutların arasından süzülen umut güneşi gibi,
  bizim urfa dağlarında gezen ceylan gibi,özgür ,
  bir dedenin torun sevdası gibi dostane…

  her kesimden okurun anlayacağı dilden yani halkın dilinden kıvrılmadan,bükülmeden,türkçe’nin özüyle yürek kaleme gelmiş…
  sağolasın elif konur….
  Türk edebiyatına ve bizlere hatta torunlarımıza bırakacağımız bu güzel eseri de yarattığın için…
  dostsun,cansın…
  saygılarımla

  s.yıldırım
  23 ocak 19

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir