Adalar GÜLümseyecek!

FERİDE  FOSFOROĞLU

Adalar Belediye Başkan Adayı Erdem Gül:  Başlatacağımız ulusal ve uluslararası festivaller ile Adalar  kültür ve sanat alanına dönüşecek. Resim, sinema, heykel atölyeleri, edebiyat, tiyatro festivalleri, gurme buluşmaları, her adaya bir açık hava sineması gibi projelerle etkin bir sanat ve kültür ortamı yaratacağız…

CHP’nin Adalar Belediye Başkan Adayı, gazeteci  Erdem Gül,  Adalar’ın bugünü ve geleceği için hummalı bir çalışma içerisinde.  Gül, gecesini gündüzüne katarak  ada ada, ev ev geziyor, halkla toplantılarda buluşuyor, esnafın sorunlarını dinliyor…

Adaya geldiği ilk günden ada halkı tarafından büyük bir sempati ile karşılanan Gül, sadece vaatlerini  anlatmıyor; dinliyor, not alıyor ve “Adalar için en doğru kararı Adalılarla birlikte vereceğiz. Çözümü birlikte üreteceğiz” diyor.

Çalışmalarını yakından takip ettiğimiz Erdem Gül ile DergiKolik  için bir araya geldik.  

Feride Fosforoğlu-Erdem Gül

-Yoğun bir tempo içerisindesiniz. Nasıl gidiyor çalışmalarınız?

Gayet iyi gidiyor, halktan olumlu tepkiler alıyorum. Adalılar, birlikte çalışmanın önemini biliyor. Konuşuyoruz, tartışıyoruz,  yol yöntem belirliyoruz.  Adaların bu günü ve geleceği için bugün olduğu gibi yarın da dayanışma içerisinde olup birlikte hareket edeceğimize inanıyorum.

-Nasıl bir belediyecilik anlayışınız olacak?

Adaları bütünleştirecek bir yönetim anlayışı ile yöneteceğiz.Barışık, iç içe, Ada halkından biri gibi. Türkiye’de yapıldığı gibi en tepeden bir belediyecilik anlayışı değil, halka birlikte çözüm arayan bir belediyecilik  anlayışım olacak. Adaların, Adalıların istemediği hiçbir şeyi yapmayacağım. Her şey Adalıların çıkarları doğrultusunda olacak. Adaların gelirini artıracağız, hatta bu gelir Adaların hepsine kalacak, Adalıların hakkını Adalılara vereceğiz.

“ADALARIMIZIN BETONLAŞTIRILMASINA  ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

– Adalar’ın tarihi ve kültürel mirasının korunması için neler yapacaksınız?

Adalarımızı koruyacağız. Tarihi ve çevre dokusunu asla bozmayacağız ve bozulmasına izin vermeyeceğiz. Rant, bina bu tür paraya dayanan süreçlere asla izin vermeyeceğiz.   Yassıada’yı ‘Demokrasi Adası’ deyip beton adası yaptılar.  Sivriada da betonlaşma yolunda… Ama biz bunlara izin vermeyeceğiz.  Biz olduğumuz sürece, Adalarımızı beton adası yapamayacaklar.

Ayrıca, İmar planı sorunumuz var. Plansız adayı kabul etmiyoruz, biz adanın planını Ada’da yaşayan insanlarla birlikte yapacağız, plan kazandıracağız.  Öncelikle 1/5000 hemen ardından da 1/1000 ölçekli koruma planlarının onaylanması için başta Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası olmak üzere sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapacağız.

Terk edilmiş, terk edilmek durumunda kalınmış tarihi yapıların korunması ve restorasyonu için çözümler üreteceğiz. Biz Adaları genişletmeyeceğiz geliştireceğiz.

Yıllardır dokunulamayan  yapıların sahibi olan vakıflarla ya da çeşitli desteklerle Adalar kültür mirasına uygun olarak değerlendirilmesi için hem ulusal hem de uluslararası platformlarda meselenin takipçisi ve tarafı olacağız.

Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için Adalar’dan güçlü bir destek ve baskı oluşturulmalıdır. Biz bu konuda da üstümüze düşen görevi yerine getireceğiz.

Adaların yurt içi ve yurt dışında daha iyi tanınmasını hedefliyoruz. Bununla birlikte kaliteli insan malzemesini adalara çekmiş olacağız. Bu hedefler doğrultusunda uluslararası panellerini artıracağız,  Adalar’ın kalitesi, geliri ve düzeyi yükselecektir. Böylece, zor durumda olan işsiz gençlerimize de  iş imkanı sağlamış olacağız.

 “ULAŞIM SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

-Adaların ulaşım sorununu nasıl çözeceksiniz?                                                                    

Adalar arası  ve anakaraya ulaşım sorunu  ada halkını zor durumda bırakan temel sorunlardan. Kış aylarında vapur seferleri az. Motorlar  da kötü hava şartlarına dayanıksız ve ulaşım pahalı… Bu sorunların çözümü üzerinde çalıştık.

Adalar’ın, anakara ve adalar arası ve ada içi ulaşım sorununu geçici değil, kalıcı olarak çözmek için İBB ve Ada halkıyla birlikte ADALAR ULAŞIM MASTER PLANI’nın hazırlanmasını sağlayacağız.

 Adalı öğrencilerimizin  Adalar arası ulaşımına katkı sağlayacağız. Belediye bünyesindeki tekneler öğrencilerimizin yanında, yaşlılarımızın ve diğer ihtiyaç sahiplerinin emrinde olacak.  Adalılarımız mülteci teknelerine mahkum edilmeyecek.  Adalar arasında bağlantıyı her daim dinamik tutacağız.

Adalar’ın eski vapurlarına kavuşmaları için hemen girişimlerde bulunacağız. Ayrıca, daha önce denenen ancak istenilen sonucu alamayan ‘Ada Kart’ uygulamasını yeniden ve yepyeni bir anlayışla hayata geçireceğiz.


Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, ada ada, sokak sokak, ev ev gezip Adalıların öneri ve taleplerini dinliyor.

  “GAZETE , RADYO VE ADALAR İÇİN PORTAL KURACAĞIZ”

-Gazetecisiniz, Adalar için bir yayın düşünüyor musunuz?

Elbette. Adalar gündeminin, sorunlarının, ortak çözüm arayışlarının platformu olan Gazete Adalar’ı kurmayı hedefliyoruz.  Gazetemiz,  kültürel ve sanatsal başlıklı söyleşileriyle, makaleleri ve haberleriyle Adalar’a özgü bir medya olacak. Adalar kültürü canlı canlı kaydedilmiş olacak.

Ayrıca, Adalar aidiyetini artırmak, kültürlerin hepsine şapka çıkarmak için Ada Radyo’yu kuruyoruz. Dünyanın tüm dillerinden kültürlerinden şarkılar dinleyeceğiz. Dünyanın dört yanına dağılmış eski Adalılar, onların yakınları, radyo başında buluşacak. Her yöne çevirdiğimiz mikrofonumuzla sadece Adalar’ın değil, İstanbul’un da sevilen internet radyolarından biri Ada Radyo olacak.

Ayrıca; misafirlerimizin Adalar’a gelirken nerede konaklayacağını, nerede ne tür etkinlikler izleyeceğini, nerede yemek yiyebileceğini, hangi kafelere gidebileceğini, sorunlarını hangi birimler üzerinden çözebileceğini takip edeceği tek bir adres olacak. Bu adres Adalarımız için kuracağımız yepyeni bir portal. Konaklama hizmeti veren Adalılar için dünyadaki benzer örnekleri gibi bu portalımız hizmet verecek.

Lokantadan eczaneye, şarküteriden kasapa, manavdan markete bütün Adalar esnafı bu portalı ücretsiz olarak kendi internet sayfası gibi kullanabilecek. Adalar’da kültürel, sanatsal etkinliklerin, tarihi mekanların, kapsamlı Adalar kültür ve tarihi ile ilgili bilgilerin, makalelerin yer aldığı bir kaynak-adres burası olacak.

-Kültür sanat alanında ne tür çalışmalarınız olacak?

Başlatacağımız ulusal ve uluslararası festivaller Adalar’ın kültür ve sanat alanına dönüşmesini sağlayacak. Resim, sinema, heykel atölyeleri, edebiyat, tiyatro festivalleri, gurme buluşmaları, her adaya bir açık hava sineması gibi projelerle etkin bir sanat ve kültür ortamı yaratacağız. Her hafta gerçekleştirilecek konserlerle Adalar’ı İstanbul’un önemli bir kültür ve sanat durağı yapacağız. Ayrıca kardeş kent sayısını olabildiğince arttıracağız.

The following two tabs change content below.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir