AYKUT IŞIKLAR: ” Lale Manço dan önce Barış Manço yok muydu?”

 Barış Manço 20 Ocak 1943 yılında dünyaya geldiği dakika da… Zamanının sevilen Türk müziği solistlerinden olan merhum annesi Rikkat Uyanık tarafından , kimsenin göremeyeceği şekilde bezlerle mi sarıldı?  40 yıl kimse yüzünü göremedi, ne yaptığını bilemedi ta ki… Lale Manço hanım ile evlene dek.  Hakkındaki bütün belgesel röportajlar Lale hanım ile başlıyor. Önceden geçen 4 yıl ise hiç yok. Çünkü Lale hanım böyle istiyor. Araştırmacı gazeteci veya belgeselciler de Lale hanımın isteğini yerine getiriyor. İyi güzel de İletişim Fakülteleri’nde okuyan öğrenciler doğru kaynakları nereden bulacak? Her konuda olduğu gibi yalan yanlış bilgiler ile tarih yazıyoruz.  

   Konuyu örnekleri ile açmak, Barış Manço hayranlarını aydınlatmak istiyorum. Çünkü geçen gün Manço’nun 19.ölüm yıldönümü etkinliklerinde bunları yine görünce çok sinirlendim. Halkın bu konuda da koyun gibi görülmesine müthiş karşıyımManço’nun çocukluğu Kadıköy’de geçti . Ortaokul zamanında bir  yaz tatilinde Ankara’daki ablasına gidince… Komşu kızına aşık oldu . İlk plağında yer alan ‘Kol Düğmelerim’ i  o kız için besteledi. Yıllarca da o kızla görüştü. Gizli aşkı devam etti mi? Bunu Lale hanım biliyor ama…

Belçika da grafiker olmaya karar verince ilk büyük aşkından ayrılmak zorunda kaldı. Brüksel de Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’ n de öğrenci iken  sınıf arkadaşı bir Belçikalı Anna Marie’ye aşık oldu mu? ve o kızla orada evlendi ? İstanbul’a birlikte geldiler ?  Olacak iş değil, Belçikalı eşi İstanbul da  orkestra arkadaşı Fikret Kızılok’a aşık oldu mu? Yani Kızılok’u tercih edip Manço’yu terk etti. Bunu bütün Moda ve Kalamış bilir. Lale hanım da tabii… O günlerde Manço , Kızılok, Fuat Güner ve Mazhar Alanson ‘Kaygısızlar’ adındaki grupları ile Kadıköy deki yazlık sinemalarda konserler verirdi.?

     Manço, Belçikalı eşinden ayrıldığı günlerde Türkiye Güzeli Azra Balkan ile tanıştı  Azra’nın kardeşi Feride Karaca da Cem Karaca ile evli idi. Yani Cam Karaca ile Barış Manço uzun süre  bacanak oldular ?  Manço’nun Moda’daki evine yerleşen Azra Balkan,  Rikkat hanıma yaklaşık 10 yıl ‘anne’ dedi .  Manço, o günlerin sevilen şarkıcılarından olan Sevil Tez ile tanışınca, dünyayı unuttu. Birlikte yaşamaya başladılar .  40 yaşına gelince de, çocuk istedi kapı komşusu Lale Manço’ ya evlenme teklifi yaptı. Lale hanımın babası subaydı. Ani ölümü Manço’yu çok etkilemişti.

     İşte gazeteciler, TV’ciler, belgeselciler özetle milyonlara mal olmuş kişilerin yaşam öyküleri ile ilgilenen tüm kişiler için Barış Manço burada başladı. Barış Manço’nun Lale Manço ile tanıştıktan sonrasını anlatırlar. Büyük aşkları, hayatını şekillendiren olayları deşemezler ve anlatamazlar. Zaten bu bilgilere ulaşamazlar. Ulaşırlarsa da Lale Manço kanunlarına uymak zorunda kalırlar. ‘Uymazsan Manço Müzesinin kapısından bile giremezsin. Rahmetlinin  fotoğraflarını, 120 altın plağını, platin plağını dünyanın dört bir yanından topladığı çini takımları  göremezsin.  Görürsen de fotoğrafını çekemezsin. Daha da ilerisi, Manço’yu tanıyıp-anlatacak kişiyi bulamazsın. Bu konuda Lale Manço ya göbekten bağlı birkaç kişi yetkilidir.  Onlar da ne diyeceklerini 18 yıldır iyice ezberledi. Örneğin saçından konuşmasına dek her şeyi ile Manço’ yu taklit eden Erkmen Sağlam… Ona ben ‘çakma Barış’ diyorum. Konuşurken dersin ki Manço kendini anlatıyor. Bir gün kalkıp da, 10 yıl aynı yatağı paylaştığı Azra Balkan hakkında tek kelime edemedi. Sıkı ise etsin. Şimdi iyi kötü ortağı-menejeri gibi ortalarda dolaşabiliyor. Ölüm yıldönümlerinde kameralara kasım kasım kasılarak konuşuyor.

       Bu anlattıklarım 18 yıldır devam ediyor. 1 Şubat 2019  da  TV’lerde aynen gördük. Manço’yu ölüm yıldönümünde bugünün çocuklarına (hala you tube da klipleri en çok izlenen şarkıcı) aynı masallarını anlattılar. Detay veya özel yaşamı olmasın ama yalan-yanlış da olmasın. Medya mensupları, yardım için Lale Manço ile görüşmeye gittikleri zaman aynı pazarlık şartı ile karşılaştı. ‘Barış benimle doğdu, benim kucağımda öldü. Başka kadınla onu anarsanız, benden en küçük yardım alamazsınız.’  diyen Lale Manço…

   Ama ölümü de ve son yılları da sansürlü. İçki-sigara kullanmayan devamlı hareketli bir insan böyle çabuk neden ölür? İçini kemiren sıkıntının kaynağı nedir? Alacak-verecek davaları, banka kredileri, dünyasına uymayan sonradan gelme dostlar… Evet Barış Manço neden milyonlarca borç içinde öldüğünü, oturduğu eve bile haciz geldiğini kainat biliyor. ? Onu borç batağına kimler nasıl soktu? Her şeyine neden el kondu? Lale hanım bunları da anlatmıyor.

    Bir başka gün de onları uzun uzun anlatırım. Sırf araştırmacı gazeteci kardeşlerime ve öğrencilere yardım olsun diye. Lale Manço’dan korkum olmadığı için  her şeyi en doğru biçimde yazacağıma inanın. Ayrıca Lale hanımdan en az 20 yıl önce tanıdım rahmetliyi.

Aykut Işıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir